Frontaal
Naakt

21 mei 2011

Een biertje in Irak

Wladimir van Wilgenburg

Tijdens mijn bezoek aan de stad Kirkuk sprak ik met de christelijke alcoholverkoper Sami Yelda (56). Ondanks denkbeelden dat moslims allemaal ijverig streven naar de Sharia, zijn er zelfs genoeg moslims die alcohol drinken in Irak.

Volgens een medestudent was het in het gevaarlijke* Kirkuk niet mogelijk om alcohol te drinken, wegens de dreiging van militanten. Sommige Iraakse asielzoekers proberen dit te gebruiken om een asielstatus te krijgen. Maar hoewel het door de opkomst van sjiitische partijen niet in heel Irak mogelijk is om alcohol te drinken, vooral niet in steden zoals Mosul en in de hoofdstad Baghdad, is het in veel andere steden wel mogelijk. Met name in de niet-Arabische regio Koerdistan.

Volgens Yelda is het niet zo’n probleem, “zolang je maar niet op straat drinkt”. Voornamelijk niet-moslims verkopen alcohol, omdat dit niet mag volgens hun religie, zegt Yelda. Blijkbaar denken ze hier dat moslims het niet mogen verkopen, terwijl ze het wel drinken. Dit terwijl iedere moslim weet dat het ‘verboden’ is om het te drinken.

Soms denk ik dat ze in sommige gebieden van Irak zelfs meer drinken dan in Nederland. De lokale islamistische leider Ali Bapir vertelde mij ooit in een interview dat moslims zelfs veel meer drinken dan christenen en dat er geen enkele regels zijn voor alcoholgebruik in het Koerdische Noord-Irak. Niemand kijkt naar de leeftijd en er gebeuren veel ongelukken door dronken autobestuurders in Koerdistan.

De Nederlandse ‘christelijk-joodse pastor’ Ben Kok vroeg mij ooit voordat ik naar Irak ging wat ik nou zelf dacht over moslims. Zag ik ze als een gevaar? Ik zei tegen hem dat ze dus in Irak meer drinken dan in Nederland en dat ik denk dat de meeste culturele moslims niks op hebben met sharia. Dat Marokkanen vaak betrokken zijn bij criminaliteit heeft meer te maken met sociaaleconomische achtergrond, dan met religie. De sharia zegt namelijk dat men de hand van een dief eraf moet hakken.

Ondanks dat je zelfs Amstel of Heineken bier in Irak kan drinken geef ik er toch de voorkeur aan om minder te drinken dat de lokale moslims hier. Toch vinden ze dit getuigen van een gebrek aan respect als we samen ergens eten of iets drinken. Soms betichten ze me zelfs ervan dat ik moslim ben geworden. Maar ik zie niet waarom niet drinken een blijk is van gebrek aan respect. Zeker niet voor moslims.

*) De dag nadat ik Kirkuk bezocht, was er een grote aanslag tegen de politie met 27 doden.


De auteur met alcoholverkoper Sami Yelda

Wladimir van Wilgenburg (25) studeert de Master Conflict Studies en Human Rights in Utrecht en schrijft regelmatig over het Midden-Oosten. Hij schrijft o.a. voor de Amerikaanse denktank Jamestown Foundation en de Koerdische krant Rudaw.


Reacties gesloten. Reageren? Mail de redactie.

« home