Frontaal
Naakt
29 augustus 2026

De vrijheid om gewoon lekker je bek te houden

Peter Breedveld

Op Instagram las ik iets over het toenemend aantal scheidingen in Marokko, waar scheiding altijd ‘hshouma‘ was geweest en vrouwen vroeger uit plichtsgevoel en met veel ‘sabr‘ bij hun man bleven, maar er nu streeds vaker voor kiezen niet langer ongelukkig te blijven. Daar waren dan mannen het slachtoffer van en kinderen de dupe.

Veel Marokkaans-Nederlandse vrouwen gingen daar met gestrekt been tegenin, maar er diende zich ook de onvermijdelijke zeloot aan, die oreerde dat alle vrouwen vergiftigd zijn door de westerse wereld, denken als een kouffar en over de fitna van vrouwen.

Toen twee jaar geleden Hassnae’s tweedelige documentaire ‘Brieven uit de Kast‘ werd uitgezonden, waarin queer moslims over hun leven vertelden, reageerden daar ook veel moslims op sociale media op een ongelofelijk schofterig manier op, schermend met hun Potjesarabisch en hun verminkte hadith- en korancitaten om hel en verdoemenis af te roepen over de zondaars die voor de liefde kozen in plaats van de goedkeuring van volslagen onbekenden.

Koren op de molen van Wilders

Ik heb toen gezwegen, ik zwijg al jaren over onverdraagzame moslims, waar ik vroeger op Frontaal Naakt bijna dagelijks de vloer mee aanveegde. Moslims die anderen voor willen schrijven hoe ze moeten leven, die ik als een religieuze politie op dansende mensen zag afrennen, een zwaar gesluierde snotaap die mij meende te moeten vertellen dat mijn relatie met Hassnae niet mocht van Allah.

Dat was vóór de tijd dat islamofobie tot staatsgeloof werd verheven in Nederland, in heel Europa, en elke kritiek op moslims door verbeten moslimhaters als munitie werd gebruikt om te hitsen tegen moslims. Ik zwijg nu maar, want het is koren op de molen van Wilders en andere handelaars in haat, zoals Wierd Duk. Ik weet zeker dat velen dit herkennen.

Maar mijn ergernis groeit over die moslims die zich niet kunnen en willen inhouden en altijd en overal hún specifieke gedachtegoed van intolerante benepenheid en pure haat over de daken moeten uitschreeuwen. Dat iedereen weet dat ze queers haten en westerse vrouwen hoeren vinden, die op hoge toon respect eisen voor hún geloof maar geen duimbreed willen inschikken voor mensen die anders in het leven staan.

Gruwelijke aanblik

En ik vraag me af: Kan het je dan niks schelen dat je met je geblaat over kouffars en fitna de angst voor en haat jegens moslims keihard zit te voeden? En dat je parasiteert op onze tolerantie en ruimdenkendheid? Je mag in Nederland, en ja, dat is een voorrecht dat we allemaal genieten, geloven wat je wilt, je geloof belijden, bidden in je moskee, je synagoge, je tempel en je kerk en als dank maak je je langenoten het leven zo zuur mogelijk?

Wat ben je dan voor achterlijke holbewoner? En wat doe je dan eigenlijk hier? Als je zo verschrikkelijk vindt in het Westen, als je zo overstuur raakt van LHBTI-plussers en vrije vrouwen, van blote schouders en alcohol, waarom rot je dan niet gewoon op naar Saoedi-Arabië of Iran of welk van de vele landen ook waar LHBTI-ers en vrouwen zich moeten verstoppen en jij dus verschoond blijft van hun gruwelijke aanblik? Waarom moet je per se dat hele kleine stukje in de wereld, waar mensen nog relatief vrij zijn, waarom moet je dat ook nog onderwerpen aan je achterlijke geiteneukersmentaliteit?

Denk ook eens aan je broeders en zusters, die het steeds moeilijker krijgen in Europa omdat racisten jouw gedrag als excuus gebruiken om alle moslims in het nauw te drijven. Boeit je dat totaal niet omdat jouw opzichtige vroomheid über alles gaat? Ben je misschien uit op een burgeroorlog? Is het je doel om de druk op moslims zo ondraaglijk te maken dat de vlam een keer in de pan schiet?

De Pride is niet verplicht

Je hoeft niet overal op het internet, waar je iets over queers leest, te reageren. De Pride is niet verplicht, je kunt die vermijden. Niet iedereen hoeft jouw mening te weten. Je kunt gewoon je bek houden.

Dat is een mooie vrijheid die we óók hebben in Nederland, gewoon niks zeggen, lekker je bek houden. Dankbaar zijn. Dankbaar dat je in een land woont waar homo’s lesbo’s, transen, en queers zichzelf kunnen zijn, waar we alles mogen bespotten, ons kleden zoals we willen want dat is dezelfde vrijheid die jij ook hebt om jezelf te zijn, om jezelf constant in te snoeren en in te pakken, overal het hellevuur te zien dreigen, van je moeder en je vader te houden omdat dat moet van Allah en niet per se omdat je echt van ze houdt, want dat doe je niet, van andere mensen houden. Je houdt alleen van jezelf.

Alle religieuze zeloten hebben dat. Hun geloof is er nooit één van de liefde, altijd één van het totale en allesverzengende egocentrisme. Let er maar eens op.

Nieuwsbrief