Imperium
Willem de Zwijger

Foto: Calethia DeConto
Frans Timmermans jubelt over de vrijheid en de zegeningen van het Europese, en dat voert mij als vanzelf naar Neelie Kroes. Steely Neely.
Iedereen juicht over Neelie als geweldenaar. Ze brengt (al dan niet vermeende) kartels en monopolisten op de knieën, dwingt overheden de wetten van de markt te handhaven en knipt banken op in stukjes alsof het niks is. Zelfs Rob Trip kon er afgelopen zondag in Buitenhof niet over uit hoe fantastisch zijn gesprekgenoot was.
Maar Kroes kon en kan niet goed uitleggen waarom sommige banken wel, en andere niet moeten worden opgebroken. En had geen antwoord op de vraag of die opgeknipte onderdelen niet een al te makkelijk smakelijk overnamehapje waren voor bijvoorbeeld JPMorgan. Ook is niet goed te begrijpen waarom de markt er zo bijzonder mee gediend is dat Opel tegen de zin van de Duitsers, die het bedrijf in leven hielden, wordt overgelaten aan het Amerikaanse staatsbedrijf General Motors.
Als klassieke liberaal is Kroes niet in staat te zien dat de overheden, lees: belastingbetalers, met de steun aan diverse individuele banken het hele bancaire systeem hebben gered (dus inclusief Rabobank en van Lanschot, Barclays, Santander etcetera), en dus het volste politieke recht hebben ook dat hele systeem aan te pakken. Wie alleen maar markt ziet, mist de samenhang van het geheel en dus de rol van overheid en politiek.
Veel erger nog, Kroes is bestuurder van een imperium dat zonder democratische controle in razend tempo beslissingen neemt. Ze is de overtreffende trap van de wens van wijlen Prins Bernhard, die graag had gezien dat de Nederlandse regering eens twee jaar zou regeren zonder voortdurend dat lastige parlement in de nek. De Europese Commissie bestaat uit ‘civil servants, however distinguished’ (Howard Wilson) die voor vier jaar benoemd worden, en vervolgens gedurende die hele periode volstrekt eenzijdig hun gang kunnen gaan.
Het monomane optreden van Kroes is dat van een imperiale regent. Erg efficiënt, en even ondemocratisch.
Willem de Zwijger is ‘de stem van politiek incorrect links’. Hij rijdt een poenige SUV.





RSS