Frontaal
Naakt
15 mei 2014

Brood met brood; Viva España!

Tom Lievens

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“Vandaag geef ik je magisch brood mee naar school. Jij doet je ogen dicht en denkt aan een lekker beleg terwijl je je sandwich opeet. Denk aan iets lekkers.”

Dat was het verhaal dat een jongetje vertelde aan zijn juf in Gerona (Spanje) op school tijdens de lunchpauze.

In armoe rondbanjeren

“Kinderen gebruiken uit demagogisch standpunt is ronduit verwerpelijk”, deelde de woordvoerder van de aan de macht zijnde rechtse PP mee tijdens een persconferentie. Dat er daadwerkelijk een 2,5 miljoen (!) kinderen in armoe rondbanjeren in Spanje lijkt diezelfde partij liever te vergeten.

Unicef becijfert dat 27 procent van de Spaanse kinderen in armoede leeft. Iets meer dan één op de vier. Sinds het begin van de crisis lopen de refters (kantines – red.) op scholen leeg. Een middagmaal kost in Catalonië gemiddeld zes euro twintig, maar blijkt dus voor velen niet haalbaar. Ook mijn elfjarige nazate komt naar huis met verhalen over kinderen op school die amper te eten hebben.

Belachelijke bedragen

Leraren en directie zien dagelijks hun klassen bevolkt met kinderen die het met een glas melk moeten stellen en tekenen vertonen van een gemis aan degelijke voeding. Krampachtig zoekt men naar oplossingen om die kinderen toch iets voor te schotelen. De subsidies zijn teruggeschroefd tot belachelijke bedragen. Met de zomer voor de deur bestaat het plan om de schoolrefters tijdens de vakantiemaanden open te houden daar er een hoop kinderen zijn wiens enige maaltijd per dag de schoolmaaltijd is. Vakantie betekent voor hen zonder eten verder moeten.

Meer dan waarschijnlijk geldt dit ook voor Portugal en Griekenland alwaar de crisis ook verre van voorbij is.

Nieuwe patatjes

Met de Europese verkiezingen voor de deur en frases zoals ‘Een sterk Europa’ of zoals minister-president Rutte verleden week meende te moeten kakelen: “Europa moet werken voor Nederland. Het gaat om banen”, zou ik in een lach schieten ware het niet zo schrijnend.

Als dat sterk Europa nog niet in staat is zijn kinderen degelijke vreet te verschaffen en elk zich in zijn eigen burcht terugtrekt en als een landheer vindt dat de rest het moet oplossen zijn we nog niet toe aan de nieuwe patatjes.

Ten einde raad

Ik zou voorbeelden kunnen neerpennen van wat ikzelf zag aan kinderen die het echt wel moeilijk hebben. Families die ten einde raad zijn. Iets wat ik niet ga doen, het zou een herhaling zijn van dagelijkse kost. En dat interesseert geen kat.

Wel, mocht u op vakantie trekken deze zomer en u banjert over de Ramblas in Barcelona of over Cibeles in Madrid, bedenk dan even bij elk vierde kind dat u ziet, dat het amper te vreten heeft.

Viva España.

 

 

De Vlaming Tom Lievens woont op een berg ergens tussen Barcelona en Manresa. Won een wedstrijd van het literair agentschap Sebes & Van Gelderen. Die schreven dat Lievens ‘vooral opvalt door de humorvolle wijze en de heldere stijl waarmee hij een ogenschijnlijk troosteloze omgeving schetst.’ Lees zijn blog en huur hem in.


Reacties gesloten. Mail de redactie.

« home