Internetpolitie

Bert Brussen

Zichy09 (58k image)
Illustratie: Mihály Zichy

Het heeft nóg lang geduurd met onze digitale vrijheid, maar van de week is dan de eerste serieuze oproep gedaan om een einde te maken aan de totale vrijheid van ons digitale bestaan. En nog wel door een intellectueel, een hoogleraar aan de Technische Universiteit Delft. Milton Mueller, hoogleraar Veiligheid en Privacy Internetgebruik, Amerikaan, heeft in zijn inaugurele rede gepleit voor een ‘internetbestuur’. Zegge en schrijve: “Een soort leiding die de veiligheid, privacy en rechten van burgers moet controleren en beschermen.”

Foute boel. “Leiding” en “controleren” in één zin, dat kan nooit veel goeds betekenen. Want het controleren van Internet kan alleen door de informatiestroom te kanaliseren. Daar zijn meerdere mogelijkheden voor. Wie een Internetaansluiting wil, moet een bewijs van goed gedrag overleggen. Internetters mogen alleen maar internetten met een digitale identificatie (anoniem trollen kan dan niet meer). Publicaties op internet moeten vooraf gecontroleerd worden. Wie stoute dingen doet, wordt afgesloten van Internet.

Ik doe maar wat suggesties, waarvan een aantal eerder al zijn gedaan door hele en halve deskundigen of politici van sociaal-democratische of christelijke gezindte die vrij vaak Dijsselbloem of Slob heten.

Het betoog van Mueller staat niet op zichzelf. Geheel toevallig hield de u allen bekende milf Manon Thomas vandaag nog, nota bene op een internationaal congres, een betoog tegen Internetcriminaliteit. De naaktfoto’s van Manon, waar iedereen zich inmiddels meerdere malen op heeft afgetrokken, hebben Manon, haar gezin, haar grootouders, haar schoonouders, de overgrootouders van de schoonouders, de dominee van de buren, de kapster van de neef van Manon, president Bush en Jezus diep gekwetst. Het heeft maar een haartje gescheeld of Manon was, door het publiceren van wat geile foto’s, opgeslokt door een enorm monster op drie poten dat spontaan uit de grond omhoog kwam. Kortom, (gestolen) naaktfoto’s publiceren kan voortaan echt niet meer, en moet effectief bestreden worden.

Op internationaal niveau is men al geruime tijd bezig met de strijd tegen kinderporno op het web. Op zich een lovenswaardige strijd, maar de methoden om deze strijd te winnen beginnen verdacht veel op censuur te lijken, betoogden twee universitair onderzoekers van de week in NRC Handelsblad (lees hier het complete onderzoeksrapport in PDF ). Momenteel klinkt de roep van overheid en providers om, ongevraagd en zonder rechterlijk bevel, kinderpornosites te filteren. De overheid bepaalt dan dus vooraf wat u wel en vooral niet bekijkt op het Internet. Een betere definitie van censuur is niet voorhanden.

Dat nodigt natuurlijk uit tot verdere inperking van burgerlijke vrijheden. Nu zijn het nog kinderpornosites die gefilterd moeten worden, maar als het aan bijvoorbeeld de ChristenUnie of de Bond Tegen het Vloeken ligt, worden ook alle sites met blasfemische uitspraken gefilterd. En als er toch een mooi filternetwerk ligt om sites te blokkeren, dan is het al te makkelijk deze filters te gebruiken in tijden van, laten we zeggen, politieke nood. Critici digitaal de mond snoeren, wordt zo wel heel erg eenvoudig. En het mooie is: een rechter is niet nodig. Als het met kinderpornosites kan, kan het met alles.

Manon Thomas spreekt een internationaal congres over Internetcriminaliteit toe, een kersverse hoogleraar pleit bij zijn aantreden gelijk maar voor een Internetpolitie en dankzij kinderporno blijkt censuur in het digitale tijdperk een fluitje van een cent: wij internetters, digitale anarchisten, vrijdenkers en meninggevers, konden nog wel eens zware tijden gaan meemaken.

Het Internet is tenslotte het laatste slagveld waarin de duur betaalde burgerlijke vrijheid nog bevochten wordt. Op alle andere slagvelden hebben de vrije burgers zich allang teruggetrokken en hun vrijheden prijs moeten geven aan een nietsontziende controlerende overheid. Via anti-terrorisme, anti-kinderporno, privacywetgeving en auteursrechten komt ook het einde van het laatste bastion van het vrije woord langzaam dichterbij.

Laat ik, wellicht ten overvloede, Henry Rollins nog maar eens citeren:

If they come for your freedom you must not only resist, you must strike back with a vengeance that will stun them. On this front, if your anger and outrage are not at the forefront then you’re already dead.

Bert Brussen is schrijver, journalist en columnist en de uitvinder van de Eerste Wet van Lucas. Kort gezegd houdt die wet in dat tachtig procent van de reaguurders op websites mongool is.

18 oktober 2008 — Algemeen

Reacties gesloten. Reageren? Mail de redactie.

« home