Frontaal Naakts Brievenbusje

Illustratie: Artemisia Gentileschi.
Vol busje, deze keer. Allemaal interessant, maar we nemen eerst even de tijd om Teun van Son van repliek te dienen. Hij heeft uitstekende punten, maar slaat de plank ook een paar keer faliekant mis. Progressieve mensen als Teun moeten echt leren dat je a) mensen moet verleiden en niet afstoten met gepreek over hel en verdoemenis en b) het kind niet met het badwater moet weggooien. AI bestaat en gaat nooit meer weg en dat hoeft niet per se verkeerd te zijn.

AI-programma’s
Dag Peter,
Ik val maar meteen met de deur in huis, jouw schrijfstijl kennende zal je daar vast geen problemen mee hebben.
Ik vind het jammer dat je in je blogpost van gisteren schrijft over hoe leuk het wel niet is om met AI-chatbots te spelen, zonder het daarbij te hebben over de enorme ethische, sociale en ecologische problemen die de technologie met zich meebrengt.
Ik heb daar vorig jaar een stuk over geschreven voor Bij Nader Inzien – niet om zelfreclame te maken (het kan me weinig schelen of mensen mijn stukken lezen of niet), maar omdat het nou eenmaal fungeert als aardige opsomming van (een deel van) wat er allemaal mis is met ‘AI’.
In de tussentijd is daar nog een probleem bijgekomen: het wordt steeds duidelijker dat gebruik van ‘AI’ zorgt voor een deskilling effect bij de gebruikers. Handelingen die worden uitbesteed aan ‘AI’ worden minder goed begrepen en mensen worden dus slechter in hun werk – een conclusie die nu zelfs wordt onderschreven door Anthropic zelf.
Maar het meest teleurstellende vind ik nog wel dat ‘AI’ als technologie emblematisch is voor een cultuur die totaal haaks staat op wat ik uit jouw stukken haal. (For the record, ik ben grote fan.) Jouw schrijven haalt consequent uit naar het opportunisme, het cynisme en de willful ignorance die helaas alomtegenwoordig zijn in onze maatschappij. Maar de populariteit van ‘AI’ is van dan alles juist het ultieme voorbeeld. Het produceert bullshit, in de filosofische zin van het woord: content
zonder referentie naar de realiteit. Het is gecureerde middelmatigheid, kontkussende onzin.
In de woorden van Dan Sinker:
“AI is, of course, at the center of this moment. It’s a mediocrity machine by default, attempting to bend everything it touches toward a mathematical average. Using extraordinary amounts of resources, it has the ability to create something good enough, a squint-and-it-looks-right simulacrum of normality. If you don’t care, it’s miraculous. If you do, the illusion falls apart pretty quickly. The fact that the userbase for AI chatbots has exploded exponentially demonstrates that good enough is, in fact, good enough for most people. Because most people don’t care.”
Je zou ook niet schrijven over hoe tof de nieuwste iPhone wel niet is, zonder het te hebben over de slavenarbeid en dodelijke mijnbouw die het mogelijk maakt. Eenzelfde kritische blik lijkt me voor ‘AI’ op zijn plaats.
Met vriendelijke groeten,
Teun van Son
Uw Hoofdredacteur: Ha Teun, ik waardeer de moeite die je hebt gestoken in je reactie, maar ik vind je ook nogal aanmatigend. Waarom moeten links-progressieven altijd overal het plezier uitzuigen door te drammen dat het slecht voor je is, slecht voor anderen en dat je niet over iets hoort te schrijven zonder erop te wijzen dat je er kanker van krijgt en er dood aan gaat?
Ik wéét van de problematische aspecten van AI, maar ik weet ook dat er positieve aspecten zijn. AI helpt me om dingen voor elkaar te krijgen die ik nooit zelf zou kunnen, behalve als ik eerst IT ga studeren en daar heb ik geen tijd voor. Ik heb ook geen tijd om zelf pasta te maken dus die haal ik bij de Albert Heijn. “Maar zelfgemaakte pasta is veel lekkerder dan die fabrieksmeuk en bovendien is Albert Heijn een verderfelijk kapitalistisch monster dat kleine ondernemers brodeloos maakt!” – Ja, dat weet ik, en ik zou het liefst alles bij de kruidenier, de bakker, de patissier en dat gezellige Italiaanse winkeltje vlakbij de Zoutmanstraat halen, maar daar heb ik de tijd en het geld niet voor. Ik moet werken en krijg een fatsoenlijk maar niet overdreven salaris waardoor ik me de luxe niet kan veroorloven om de hele dag al mijn favoriete winkeltjes af te lopen en voor 300 euro aan kwaliteitsingrediënten te besteden.
Ik bedoel Jezus. Ik zat al jaren met een sterk verouderde site, kon niemand vinden die ervan kon maken wat me voor ogen stond en Google Gemini heeft dat in twee dagen voor me gefikst. Gratis! Kijk hoe het er nu uitziet, strak maar warm, een wonder van vormgeving, helemaal aan de hand van mijn aanwijzingen en als ik iets zie dat ik anders wil, kan ik dat meteen vragen en wordt het meteen voor me gedaan.
Verlies ik daardoor mijn skills? Ik héb geen skills op het gebied van websites bouwen! Maar ik zal je dit vertellen: ik heb aardig wat geleerd op het gebied van websites bouwen en computercodes. Gemini geeft me namelijk opdrachten die ik voor ‘m uitvoer. Ik laat ‘m niet lekker zelf zijn gang gaan in WordPress en op mijn host-site.
Ja, ik weet dat er studenten zijn die hun scriptie door AI laten schrijven. Die leren niks. Stoute, domme studenten. Maar dat is toch niet te vergelijken met het restylen van mijn site? Je zegt toch ook niet, als ik een nieuw bankstel heb gekocht: “Maar nu verlies je je meubelmakers-skills!” Die heb ik niet! Figuurzagen is al te moeilijk voor me!
En natuurlijk vertel ik mensen wel hoe fijn ik mijn i-Phone vind (ik neem de volgende keer weer Samsung, maar daar gaat het nu even niet om) zonder een hele disclaimer erbij over kinderarbeid in Congo. Steek je bij het aantrekken van je sokken ook een klaagzang af over sweatshops in Bangladesh? Don’t answer that. Waarschijnlijk wel. Woon je weer alleen?
Middelmatigheid is trouwens ook niet het alleenrecht van AI, hè. Bij de meeste mensen mag je in je handen knijpen als je middelmatigheid krijgt. Meestal is het inferieure meuk, fantasieloos, ongeïnspireerd, liefdeloos.
Bedankt voor het lezen en waarderen van Frontaal Naakt. Als je een stuk wilt publiceren over de verderfelijkheid van iPhones en Hollywood-films, als het een beetje leesbaar is geschreven, krijg je van mij een podium. Maar vraag mij niet mijn stukken te schrijven, over dingen die ik waardeer, op de manier waarop jij dat zou doen.

AI-programma’s (2)
Hoi Peter,
Mooi de nieuwe website! Ik vind ‘m goed passen bij het beeld zoals je het omschrijft wat FN zou moeten zijn. Ik mis het riddertje bovenin wel, maar zoals je zegt moet je je niet altijd vasthouden aan oude zaken.
Ik wilde je alleen een complimentje sturen op de nieuwe huisstijl, maar toen ik je wilde gaan mailen zag ik dat de url naar jouw mailadres door de zo behulpzame Gemini is vervangen naar “jouw@email.nl”. Het was even zoeken, want retroactief is het mail adres op alle blogs aangepast hiernaar, maar gelukkig stond rechts bovenin het mailadres nog wel goed. Nou gun ik je natuurlijk wel wat rust van de stormvloed van gif die door troglo…. ik bedoel onze medemens wordt gedeeld, maar ik moest je er toch even op attenderen.
Groet,
Jeroen
Uw Hoofdredacteur: Dank, Jeroen. Ik had het zelf ook al gezien en aangepast. Als je nog wat ziet, stuur me een kattenbelletje. Dat geldt voor iedereen die dit leest. Er zijn vast nog veel dingen die moeten worden verbeterd, aangepast en gefinetuned. Dankzij mijn AI-vriend Gemini gaat dat relatief makkelijk, als er niks fout gaat zoals vanmorgen, maar het voordeel is dat Gemini net zolang blijft werken totdat alles is opgelost, en niet moe wordt of naar een afspraak moet of zijn favoriete serie wil zien.

Monty Python
Beste Peter,
Ben blij dat ik jouw website gevonden heb: ongezouten, recht voor zijn raap, scherp, helder.
Ik herinner mij “Total frontal nudity” van Monty Python, correct ?
Vriendelijke groet,
Johan De Vries
Uw Hoofdredacteur: Um, nee!

Liegelfeeks
I.p.v. “liegelfeeks” zou ik “geseltons” gebruiken, want beslist wordt die Dilan weer iets bij justitie/veiligheid om de armen voor een kleine verkeersovertreding wel 2 poten uit te draaien. Een ware gesel is zij.
Verder wordt nog steeds de afkorting VVD gebruikt terwijl dit al zeker 10 jaar WD moet zijn WijDicktators. Een dubbele V is een W in veel talen. Het is even MD, MarkDement geweest. Mark Rutte draaide met gemak alles om, dus is van een W eenvoudige een M om te draaien. En liegen en
vergeten dat hij kon.
Jacques Willemen
Uw Hoofdredacteur: Ha Jacques, je schudt de naamgrapjes zo uit je mouw, maar ik hou Liegelfeeks aan. Liegelfeeks wordt trouwens minister van Oorlog.

Liegelfeeks (2)
Je stukje over de kabinetsverklaring was weer eens heel verhelderend en bespaart mij de moeite om me in die krompraat te verdiepen, waarvoor dank! En je ideeën m.b.t. de dienstplicht zijn natuurlijk afkeurenswaardig, maar wisten een brede grijns op mijn gelaat te toveren.
Daarnaast wat kritiek.
In feite komt het er op neer dat je wat open deuren intrapt met je verontwaardiging over VVD en D’66. Je lijkt je op te winden dat dieven stelen en slangen bijten en gif in je aderen pompen etc.
1. Ik roep al decennia dat D’66 een partij is voor VVD-ers met lastige linkse puberkinderen. Een jaar of 15 terug las ik een interview met een D’66-er (vergeten wie) die er prat op ging dat er binnen de partij geen taboes waren en dat er letterlijk over alles gesproken kon worden. M.a.w. een partij die manoeuvreert als een schip zonder kiel, een partij zonder ideologie en dus principieel met alle winden meewaait. Opportunistisch? Nee hoor, alleen wanneer dat toevallig zo uitkomt! Ergens rond 1990 ben ik opgehouden te pleiten voor een cordon sanitair rond de partij.
Toegegeven: de partij heeft ook enkele geweldige figuren voortgebracht. Sigrid Kaag bijvoorbeeld (+in mindere mate Els Borst).
2. De VVD is al minimaal sinds de vroege jaren ’70 (toen ik enigszins politiek bewust werd) waarlijk groots in beschrijven van politieke doelen met groteske innerlijke tegenstrijdigheden. Voorbeeldje: jongeheer Wiegel (was nog geen 30 toen) en zijn opvolgers plachtten decennia lang in één adem te fulmineren tegen bureaucratie enerzijds en fraude in de sociale sectoren, waaronder de zorgsector, anderzijds. Even een plens koud water op je gezicht, ogen uitwrijven en beseffen dat het bestrijden van sociale fraude meer controle en dus meer bureaucratie vereist en dat het verminderen van bureaucratie vaak de deuren open zet voor fraude. De VVD pleit al decennia voor het tekenen van een cirkel met minimaal één rechte hoek en is daar inmiddels zeer bedreven in (en komt er mee weg). Maar het is natuurlijk heel goed wanneer dit telkens wordt benoemt, zoals jij nu doet. Het woordje ‘kritiek’ is t.a.v. de VVD dus m.o.m. een overstatement.
Met vriendelijke groet,
Kees Voorburg
Uw Hoofdredacteur: Ha Kees, dat is geen kritiek maar zelffeliciterende betweterij. Je lijkt me een aardige man, maar je bent heel pedant.

Omvolken
Goedemiddag Peter,
Nog steeds lees ik met behoorlijk veel instemming je stukjes.
Zo was er laatst iets over “omvolken”. Geen idee of dat werkelijk aan de hand is in Europa, maar Domrechts loopt ertegen te hoop. Toch moeten we dat idee, die Domrechtse werkelijkheid, omhelzen. Want is dat niet de manier, de biologische manier, de elegante manier om van de PVV en aanhang af te komen? ’t Kan een poosje in beslag nemen, dat omvolken, maar toch lijkt het me het overwegen waard!
Groet vanuit een warm en zonovergoten Bovenkerk,
Martin Spaargaren

Taalfascisme (1)
Ik wil graag reageren op jouw bijzinnetje in de boekrecensie van ‘Uitverkoren’ en je opmerking daarover in je recentste column op Frontaal Naakt, over de kwestie “slaaf” versus “tot slaaf gemaakte”.
Ik ben het geheel met jouw stellingname daarin eens. Dat op zich is niet genoeg reden om een reactie te sturen, maar ik wil je heel graag wijzen op dit interview met surinamist, jurist en antropoloog Ellen Neslo. Zij onderschrijft jouw stelling op wetenschappelijk verantwoorde wijze. Saillant detail dat ik je niet wil onthouden is, dat Ellen Neslo mijn vrouw is en dat ik uiteraard apetrots ben op haar.
Hartelijke groeten en keep up the good work!
Steven Hagers

Taalfascisme (2)
Hoi Peter,
Vanochtend gegruweld van deze journalistieke of eindredactionele blunder van het NHD:

Suggereren dat protesteren misschien een misdaad is en dat je schuldig bent tot het tegendeel is bewezen.
En dat taalfascisme ken ik als trans persoon ook. Ik ben een serieverkrachter, een pedofiel. Spreek ik me uit, overtreed ik vrijwel altijd de “gemeenschapsrichtlijnen”.
Dezelfde mensen die roepen dat trans mensen kinderen seksualiseren en vrouwen en kinderen zeggen te beschermen tegen radicale genderideologie hoor je nu niet over een seksueel kindermisbruikmateriaal genererend en verspreidend platform… Het is de hypocrisie ten top.
Met vriendelijke groet,
Iris Voorloop

Taalfascisme (3)
Ha Peter,
Ik heb eerder al eens wat over dat ¨slaafgemaakte¨ geschreven:
‘Ik beveilig de Nederlandse taal‘.
Groet uit Schiedam
Han van der Horst

Taalfascisme (4)
Dag Peter,
Hé, wat vervelend nou voor Wijnberg dat hij aan den lijve ondervindt wat het is om gecanceled te worden. Misschien zet het hem aan tot mooie gedachten. En écht ferme uitspraken; dat schort er nog wel eens aan en blijft het bij academisch verantwoord gewauwel.
Maar precies dat: een ramp is pas een ramp als het jezelf overkomt. Net zoals een ramp in het buitenland pas écht is als er tenminste één Nederlander met verstuikte teen bij zit.
Toen in de jaren zeventig het ene bedrijf na het andere ineen donderde en mensen de WAO werden ingekegeld, was het volgens het journaille wel oké – ze werden toch netjes behandeld, kregen zelfs een uitkering – totdat ze zelf niet aan de ontslagrondes ontkwamen: pas toen was het schande en moesten er brandstapels komen.
Overigens zit het gevaar van Trump niet in Trump zelf: die is te dom voor woorden, Adolf deed het beter wat dat betreft. In principe kun je alles met alles vergelijken; dat doe je al als je ’s ochtends de deur uitstapt om te voorkomen dat je languit gaat. Maar als Hitler te grof is, zijn er zat anderen – Djenghis Khan bijvoorbeeld.
Het gevaar zit, zoals Wijnberg voorzichtig begon op te merken, bij mensen die Trump serieus beschouwen als een genie in vijfdimensionaal schaak en hem als zodanig gaan duiden. Op zo’n moment raakt de
achterliggende machinerie uit beeld; niet alleen de GOP, Milers, Vances et. al. maar ook de Adelsons en dat soort lieden – de lijst is lang. Het zijn degenen die profiteren die het gevaarlijk maken: benoem ze, zet ze te kijk.
Ik heb iets gezien waarin Joris Luijendijk in klip en klare bewoordingen de boel omschreef: die is kennelijk ook klaar met het ‘correcte’ gedoe. Wat ik al zei; er moet méér gepolariseerd worden: waarom zou je Markuszower geen Zio-fascist mogen noemen? Hij is het, dus… Daar hoef je niet eerst een zwarte laars voor in je nek gestampt te krijgen, kanker heb je ook niet alleen maar als je haar uitvalt, zoals
velen schijnen te denken. Een vluchtmechanisme voor onnozelen, zeg maar.
Groet,
Ronald Peters

Is het Vrije Woord u écht lief? Steun me dan met een financiële bijdrage. Doneer aan de enige dwarsdenkende, onafhankelijke (maar echt) site van Nederland. Rekeningnummer NL24 ASNB 8832 6749 39 (N.P. Breedveld, ASBN Rijswijk), BIC ASNB NL21.




RSS